Zakaj paradižnik cveti, plodov pa ni?
Najpogosteje do tega pride zaradi neustreznih oziroma neugodnih rastnih pogojev. Marsikatero takšno težavo, pa lahko popravimo ali odpravimo kar sami.
Paradižnik – opraševanje
Paradižnik je samooploden, kar pomeni, da za oprašitev ne potrebuje pomoči, saj se lahko opraši sam. Vendar pa prisotnost opraševalcev, še posebej čmrljev in vetra izboljša oploditev. Pri opraševanju lahko pomagamo tudi sami, tako da rastlino paradižnika v času cvetenja večkrat stresemo.
Še posebej je to pomembno v rastlinjakih, kamor imajo opraševalci otežen dostop, prav tako pa ni toliko gibanja zraka.

Previsoke temperature so problem
Paradižnik ima rad toploto ne mara pa vročine, še posebej ko se ta pojavi po hladnejšem deževnem obdobju. Nenaden in visok dvig temperature povzroči stres. Optimalna temperatura za rast in razvoj paradižnikov je med 20 in 25°C čez dan in nekoliko manj preko noči. Visoke temperature preprečujejo oploditev in povzročajo odpadanje cvetov. Če pa se temperatura povzpne preko 30°C se rast in cvetenje bistveno upočasnita, pri nekaterih sortah celo ustavita.
Še posebej je potrebno biti pozoren na visoke temperature, če gojimo paradižnik v rastlinjaku, saj se lahko tam temperatura hitro dvigne tudi preko 40°C. Zato je potrebno redno zračenje in po potrebi tudi senčenje.
Premalo ali preveč vode
Paradižnik potrebuje obilico vode, vendar je pri tem pomembno, da je oskrba z vodo enakomerna in zemlja vseskozi vlažna. Vsak odklon proti pomanjkanju ali preobilici vode lahko povzroči težave. Izgubo vlage v tleh lahko preprečimo z zastiranjem rastlin.
Najbolj pomembna je oskrba z vodo času cvetenja, saj je zaradi pomanjkanja ali preobilice vode oploditev slabša. Tudi kasneje, ko rastlina že ima plodove, se je potrebno izogniti neenakomernemu zalivanju, saj če po sušnem obdobju rastlino obilno zalijemo, lahko pride do pokanja plodov.
Če se na vašem paradižniku pojavljajo črne pike na plodovih, preberite članek o pomanjkanju kalcija.

Nasvet
Paradižnikov nikoli ne zalivamo po listih, temveč po zemlji. Zalivati je najbolje zgodaj zjutraj. Še najbolje je, da si omislimo kapljični namakalni sistem.
Če vaš paradižnik ne raste, preberite naš nasvet tukaj >
Pomanjkanje svetlobe
Premalo svetlobe lahko povzroči odpadanje cvetov. Paradižnik potrebuje od 6-8 ur sonca na dan, da zacveti in tvori plodove. Izbira mesta za sajenje je tako zelo pomembna, kajti če bo svetlobe premalo, boste imeli lepo rastlino, ki pa žal ne bo obrodila plodov. Eden od ukrepov da izboljšamo osvetlitev je tudi odstranjevanje zalistnikov. S tem rastlino osvetlimo in tudi prezračimo (zmanjšamo možnost nastanka bolezni in pojava škodljivcev).
Paradižnik – gnojenje
Če paradižnike gnojite z gnojili, ki vsebujejo veliko dušika, boste dobili bujne zelene in visoke rastline z veliko listi. Na žalost bo na takšni rastlini malo cvetov in posledično tudi plodov. Zato za gnojenje paradižnika uporabljamo gnojila, ki imajo prilagojeno sestavo glede na potrebe rastlin. Takšna gnojila poleg dušika vsebujejo tudi fosfor in veliko kalija ter druga hranila, tudi mikrohranila. Med pomembnimi hranili sta tudi kalcij in bor, ki spodbuja cvetenje, oprašitev in nastajanje plodov.

Gnojilo za paradižnik
- v obliki palčk,
- tekoča gnojila,
- trdna gnojila.
Imenujejo se ponavadi preprosto gnojila za paradižnik ali pa gnojila za plodovke.