Vitezova zvezda, ki ji rečemo tudi amarilis
Vitezova zvezda ali hipeaster (lat. Hippeastrum), je priljubljena čebulnica, ki je najbolj znana pod imenom amarilis. To poimenovanje sicer ni pravilno, kajti amarilis oz. afriška beladona in vitezova zvezda oz. hipeaster sta dve povsem različni rastlini. Amarilis ali afriška beladona cveti jeseni, medtem ko vitezova zvezda cveti pozimi ali spomladi. Razlike so tudi v obliki in številu cvetov ter obliki stebla.
Vitezova zvezda izvira iz Južne Amerike, od koder smo jo pred več kot tridesetimi leti pripeljali tudi v naše kraje. Včasih smo jo vzgajali podobno kot vzgajamo gladiole (zunaj na vrtu).
V zadnjem času se vitezova zvezda vzgaja predvsem kot sobna rastlina v zimskem času, ko ni na voljo veliko cvetočih rastlin. Iz čebule najprej požene steblo (lahko tudi dva, iz velike čebule tudi več) na katerih je več trobentastih listov, šele kasneje poženejo dolgi listi.
Listi vitezove zvezde so pritlični in jermenasti, dolgi 30 – 45 cm. Steblo je visoko in lahko v višino doseže tudi do 50 cm. Na vrhu stebla je več cvetov (od 2 do 5) premera 10 -15 cm. Cvetovi so različnih barv: oranžni, škrlatni, beli, rožnati, rdeči ali celo večbarvni.
Rastlina ima rahlo sladek vonj, najbolj izrazit je pri belih vrstah.
Cvetenje
Vitezovo zvezdo sadimo od jeseni do zgodnje spomladi. Če pa želimo, da nam zacveti za Božič, moramo čebulo posaditi že oktobra.
Med cvetenjem potrebuje veliko prostora in pride najbolj do izraza, če stoji sama.
Lonček v katerega bomo posadili čebulo ne sme biti prevelik. Med robom lončka in čebulo razmak ne sme biti večji od 2 cm.
V večjo posodo lahko posadimo tudi več čebul. Na dnu lončka mora biti odprtina.
Čas cvetenja je precej dolg in lahko traja od zime do poletja (julija).
Amarilis- gojenje
Svetloba
Rastlina med rastjo zahteva veliko svetlobe, vendar ne direktne sončne osvetlitve ter svež in precej vlažen zrak (40 – 65%).
Rastni substrat
Izbrati moramo zemljo bogato s hranilnimi snovmi, ki dobro prepušča vodo. Pomagamo si lahko tudi z dodajanjem mivke ali peska.
Zalivanje
V času rasti potrebuje vitezova zvezda veliko vode. Hitreje, ko raste, več vode potrebuje.
- Na začetku rasti moramo biti pri zalivanju previdni in jo zalivamo poredko.
- Tudi v času cvetenja potrebuje veliko vode in jo zalivamo vsak drugi dan, vendar ne preveč obilno.
- Ko odcveti in pričnejo listi rumeneti, jo pričnemo zalivati bolj poredko.
- Jeseni, od septembra do novembra z zalivanjem skoraj prenehamo.
Vitezova zvezda- gnojenje
Gnojimo jo v času rasti, 1x tedensko z gnojilom za cvetoče rastline.
Temperatura med cvetenjem je pomembna
Vitezova zvezda je na temperaturo dokaj občutljiva rastlina. V času cvetenja temperatura ne sme preseči 18°C. Če je temperatura višja, moramo rastlino premakniti v hladnejši prostor. Višja temperatura pospeši razvoj cveta, vendar tudi skrajšuje čas cvetenja. Pozimi temperatura ne sme biti nižja od 16°C.
Razmnoževanje rastline
Najpogosteje jo razmnožujemo s pomočjo dodatnih čebulic, ki nastanejo okrog matične čebule. Čebulice nežno odstranimo in jih posadimo v posode z zemljo. Tako posajene rastline bodo zacvetele čez tri leta. Razmnožujemo jo lahko tudi s semeni, kjer pa je potrebna visoka temperatura in vlaga, ki jo najlažje dosežemo v topli gredi ali rastlinjaku.
Presajanje vitezove zvezde
Vitezovo zvezdo redko presajamo, vsake 3 do 4 leta, v času počitka.
Bolezni in škodljivci vitezove zvezde
Stara socvetja in listi se posušijo sami. Ko so suhi jih odstranimo. Prav tako odstranimo suhe, gnile ali poškodovane luščine (med presajanjem).
Glivične bolezni se najpogosteje pojavijo na listih rastline in so posledica neprimerne nege. Na listih se lahko pojavi siva plesniva prevleka, kar je posledica slabega zračenja. To je siva plesen. Včasih zadostuje, da izboljšamo zračenje, drugače moramo uporabiti ustrezen fungicid.
Najbolj nevarna bolezen je rdeča listna pegavost proti kateri ni pomoči. Rastlino moramo zavreči. Pri sumu na glivično bolezen, je moramo odstraniti okužene dele in jih poškropiti z ustreznim fungicidom.
Vitezovo zvezdo napadajo volnati in ameriški kapar, listne uši in navadne pršice. Škodljivci se najpogosteje pojavijo na oslabelih rastlinah, zato moramo najprej odpraviti vzrok nato pa se posvetimo rešitvi težave. Uporabimo ustrezen insekticid.
Pri uporabi teh pripravkov moramo biti pozorni; nikoli ne smemo škropiti po cvetovih ali cvetnih popkih, saj lahko povzročimo odpadanje le-teh.
Če je napadena samo čebula, jo lahko potopimo v raztopino fungicida ali insekticida.
Rumene konice na listih se pojavijo zaradi preobilnega zalivanja. V tem primeru za kratek čas prenehamo z zalivanjem, pustimo, da se zemlja osuši. Zalivamo zmerneje.
Rastlino čez poletje posadite na vrt
Vitezovo zvezdo lahko posadimo tudi na vrt, kjer si bo od maja do konca avgusta nabirala moči. Jeseni, čebulo prenesemo v suh prostor, kjer naj bo temperatura med 16 – 18°C. Korenine zasujemo z zemljo in tako čebulo pustimo počivati mesec in pol (v tem času se bodo posušili listi). Po preteku meseca in pol lahko čebulo posadimo ali pa jo pustimo še naprej počivati (odvisno kdaj želimo imeti cvetočo rastlino).
Naravni insekticid za sobne rastline
Škodljivci so prisotni preko celega leta. Nekateri se še posebej dobro počutijo v suhem in toplem zraku: listne uši, pršice, kaparji. Rastline je zato potrebno redno pregledovati in proti škodljivcem ustrezno in pravočasno ukrepati.
Ne zamudite ničesar.
Ostanite v stiku z nami in redno vam bomo svetovali glede oblikovanja in nege vaše zelene oaze.
Izpolnite, prosimo, spodnja polja in potrdite prijavo na e-novice.
Hvala!
Uspešno ste se prijavili na Substral novice.