Tulipani sajenje in nega
Tulipani s svojimi elegantnimi cvetovi in živimi barvami spremenijo spomladanske vrtove po vsem svetu, v senzacionalno eksplozijo barv. Imate radi tulipane, pa niste prepričani, da jih boste uspeli vzgojiti? Predstavili vam bomo, kako lahko vzgojite zdrave in cvetoče tulipane.
Tulipani- najboljši prostor za sajenje
Večje skupine tulipanov ustvarijo spektakularen učinek, bodisi kot morje tulipanov v cvetlični gredi ali v cvetličnih posodah. Ne glede na to, kam jih želite posaditi tulipane, vedno potrebujejo sončno mesto, zaščiteno pred vetrom (da se stebla ne upognejo ali celo zlomijo). Če čebulice tulipanov posadite v humozna in dobro odcedna tla, jih ne bo nič oviralo pri cvetenju.
SUBSTRAL univerzalna zemlja za rože je idealna za to uporabo – na vrtu, v koritih in loncih. Posebna sestava šote, lesnih vlaken, komposta in kompostiranega lubja zagotavlja močno in zdravo rast tulipanov.
Pravi čas za sajenje
Tulipane (čebulice) sadimo v jesenskih dneh, kadar ne zmrzuje, od konca septembra do novembra.
Več o sajenju tulipanov, si preberite v članku Sajenje tulipanov in čebulnic.
Sajenje tulipanov
Tulipani zahtevajo humozna in dobro odcedna tla. Idealna za njih je rahla, peščena zemlja z dodatkom komposta. Če je vlage v tleh preveč in je zemlja pretežka, čebulice rade gnijejo.
- V primeru, da je zemlja na vašem vrtu ilovnata, posadite tulipane v posodo ali v sadilno jamico dodajte za palec debelo plast peska in nanjo postavite čebulico (pesek bo izboljšal odtekanje vode). Botanične tulipane lahko posadite tudi v skalnjak.
Tudi če pogoji za rast tulipanov niso optimalni obstaja rešitev. SUBSTRAL univerzalno tekoče mineralno gnojilo vsebuje naravne biospodbujevalce, ki tulipanom že od prvega dne zagotavljajo vsa pomembna osnovna hranila, kot tudi mikrohranila. Biospodbujevalci z naravnim izboljšanjem absorpcije hranil, pospeševanjem rasti korenin in rastlin ter povečanjem odpornosti na slabe rastne razmere zagotavljajo bujno in zdravo rast tulipanov.
5 korakov za sajenje tulipanov v zemljo:
- Izkopljite sadilno jamico z vrtnarsko lopato ali sadilcem čebulic. Prednost sadilcev čebulic: Izkopljete ravno prav veliko jamico, ki se po sajenju na travni površini skoraj ne opazi.
- Sadilna jamica mora biti dvakrat globlja od velikosti čebulice. Globoka zasaditev zagotavlja, da bodo rastline stabilne. Pri visokih sortah ali v zelo lahkih in peščenih tleh, čebulico posadite še nekoliko globlje v zemljo. V takih primerih, vam priporočamo, da uporabite SUBSTRAL univerzalna zemljo za rože in jo zmešate z vrtno zemljo. Obogatena je z kakovostnim Substralovim gnojilom in ima zelo dobro sposobnost shranjevanja vode in hranil ter visoko sposobnost ohranjanja strukture.
- Čebulico tulipana spustite v sadilno jamico s konico navzgor.
- Napolnite luknjo z zemljo in jo rahlo potlačite.
- Če sadite večjo skupino tulipanov, pustite med rastlinami približno 15 cm razmaka.
Sajenje tulipanov v posode
Tulipani so idealni za vzgojo kot posodovke:
- Potrebujemo lonec z drenažnimi luknjami. Obložite dno s kosi lončevine, da se luknje ne bodo zamašile.
- Zmešajte zemljo (npr. SUBSTRAL univerzalna zemlja za rože) in glinopor ali pesek v razmerju 1:1. Na dno posode nasujte mešanice in nanjo položite čebulice tulipanov, s konico navzgor. Za posodo, ki bo polna tulipanov, upoštevajte sadilno razdaljo, ki naj bo ca. 2,5 cm.
- Posodo dopolnite napolnite z mešanico in rahlo potlačite.
- Posajene čebulice temeljito zalijte in posodo postavite na sončno mesto na prostem.
Nega tulipanov
Če so pogoji za rast ustrezni, tulipani ne potrebujejo veliko nege. Tulipani ne potrebujejo veliko vode, zato jih zalivajte le v dolgih sušnih obdobjih. Za vitalne rastline z bujnim cvetenjem zadostuje dodatek komposta in gnojila, npr. SUBSTRAL OSMOCOTE dolgotrajno gnojilo za vrtnice in cvetoče rastline. To gnojilo, ki poleg osnovnih hranil vsebuje tudi magnezij in hranila v sledovih je optimalno prilagojeno potrebam vseh cvetočih rastlin ter zagotavlja bujno in dolgotrajno cvetenje. Dolgo delujoče kroglice gnojila so zelo učinkovite in zmanjšujejo tveganje da pride do prekomernega gnojenja, na kar so tulipani zelo občutljivi.
Po končanem cvetenju storite naslednje
Nekateri tulipani cvetijo bogato samo eno leto in če želimo, da se bujno cvetenje ponovi, je potrebno jeseni posaditi nove čebulice.
Drugače lahko ponovno uporabite »stare« čebulice, vendar je za to potrebno nekaj postoriti:
- Porežite cvetove, takoj ko zbledijo, tako rastline ne porabljajo energije za pridelavo semen.
- Ko listi porumenijo, čebulice previdno dvignemo s pomočjo prekopnih vil in jih izkopljemo.
- Čebulice očistite zemlje, jih povežite v šopek in obesite, da se posušijo.
- Ko so čebulice suhe, jim odrežite listje in čebulice shranite v papirnate vrečke, mreže ali lesene zaboje, napolnjene s suhim peskom. Shranjujemo jih v toplem, temnem in dobro zračnem prostoru. Ne pozabite pa označiti, katere vrste so v posamezni vrečki.
- Čebulice lahko jeseni ponovno posadite.
Če čebulic tulipanov zaradi zasaditve ni mogoče izkopati, jih lahko pustite v zemlji. Če je lega ugodna (sončna, topla in suha) bo čebulice zdržale nekaj let, vseeno pa jih je potrebno po 4-5 letih izkopati in prezimiti.
Čas cvetenja tulipanov
Čas cvetenja tulipanov je različen. Sezona cvetenja tulipanov se začne marca z zgodnjimi tulipani in konča junija s poznimi tulipani. Cvetenje in čas cvetenja je odvisen od vrste, sorte in lege.
Rezanje tulipanov
Tulipani so trajnice. Če želite, da čebulice tulipanov vedno znova cvetijo, morate tulipanom po cvetenju odstraniti uvele cvetove, da ne porabljajo energijo za proizvodnjo semen. Preprosto odrežite steblo tulipana in odstranite uvele cvetove.
- Če čebulic tulipanov ne boste izkopali, porežite stebla in liste takoj, ko porumenijo.
Tulipani v vazi potrebujejo več vode
Tulipane lahko tudi odrežete in postavite v vazo (seveda, ko še cvetijo). V primerjavi z drugimi šopki, šopek tulipanov potrebuje veliko več vode. Vodo menjamo na 2 dni (voda naj bo hladna) in po potrebi tudi skrajšamo rastlino.
Razmnoževanje tulipanov
Tulipane lahko razmnožujete s setvijo. Vendar pa traja vsaj 3 leta, da je rastlina pripravljena za cvetenje. Druga možnost je, da jih razmnožite s hčerinskimi čebulicami, ki jih proizvedejo tulipani. Ločite jih in posadite ločeno.
Vrste in sorte tulipanov
Tulipane delimo na skupine glede na izgled, znotraj katerih pa obstajajo različne vrste in sorte. Tako poznamo:
- enostavni zgodnje tulipane,
- polnjeni zgodnje tulipane,
- Mendlovi tulipani,
- Triumph tulipani,
- Darwinovi tulipani,
- lilijecvetni tulipani,
- enostavni pozni tulipani,
- polnjeni pozni tulipani,
- zelenocvetni tulipani,
- lokvanjecvetni tulipani
- papagajski tulipani,
- Rembrandtovi tulipani,…
Pri tako široki paleti vrst in sort se je res težko odločiti, katero izbrati.
Ne zamudite ničesar.
Ostanite v stiku z nami in redno vam bomo svetovali glede oblikovanja in nege vaše zelene oaze.
Izpolnite, prosimo, spodnja polja in potrdite prijavo na e-novice.