Vsi koraki, potrebni za lepo zelenico celo leto
Cilj in želja vsakega ljubitelja zelenic je lepa in urejena trata. Načini kako priti do tega se seveda razlikujejo. Vsem pa je skupno, da brez truda, redne oskrbe in poznavanja osnovnih navodil za vzgojo niso izvedljivi. Pri vzgoji se moramo spopasti s številnimi nadlogami kot so: plevel, mah, razne bolezni in škodljivci.
Še tako lepa zelenica, bo propadla, če je ne bomo ustrezno negovali. Negovati pa jo je potrebno tudi zgodaj spomladi, v času, ko trava še ni v aktivni fazi rasti.
Opravila na trati po korakih
1.korak: čiščenje trate
Prvo spomladansko opravilo je namenjeno čiščenju trate. Pri tem odstranimo listje, odmrlo travo in druge vrtne ostanke, ki na trato ne spadajo. Tako prečesano trato pozorno pregledamo, če se na njej ni razvila snežna ali podobna plesen. Pri tem je najbolje da uporabimo pahljačaste grablje.

Kakšno trato želimo in kaj od nje pričakujemo:
- lepo in privlačno na pogled,
- temno zeleno barvo,
- gosto rušo, ki dobro prenaša gaženje in druge obremenitve,
- da raste počasi in enakomerno,
- da v njej ni plevela in mahu.
2. korak: prezračevanje trate
K redni spomladanski oskrbi trate spada tudi prezračevanje. S prezračevanjem iz trate odstranimo vso odmrlo travo (polst), mah in nekatere plevele. Vse te stvari preprečujejo dostop zraka vode in hranilnih snovi do korenin, s tem pa slabijo rast trave in omogočajo razvoj mahu in plevelov v trati.
Prezračevanje manjših površin trate
Za prezračevanje manjših površin uporabimo posebne grablje z rezili, ki so namenjene odstranjevanju mahu, plevela in suhe, odmrle trave.
POGLEJTE SI VIDEO tukaj>
Prezračevanje večjih površin trate
Za večje površine uporabimo posebne stroje, ki se imenujejo prezračevalniki oz vertikutirji. Ti so lahko na električni ali bencinski pogon in imajo na vrteči se osi nameščene prožne roglje ali pa jeklene nože. Kosilnice režejo trato vodoravno, prezračevalniki režejo v navpični smeri. Pri tem se dvigne in razrahlja spolstenela plast odmrle trave, ki je pri tleh.
Travo prezračimo po dolgem in počez, pri tem pa moramo paziti, da s strojem ne gremo pregloboko (površino je potrebno samo razrezati).
NASVET: Če je trava previsoka, jo pred prezračevanjem pokosimo.
Po končanem prezračevanju, trato še enkrat močno pregrabimo s pahljačastimi grabljami, tako da odstranimo vse ostanke odmrle trate, mahu, kamenja,….
3. korak: po prezračevanju
Po prezračevanju lahko na trati nastanejo gola mesta, ki so tako velika, da se samo z dognojevanjem in razraščanjem obstoječe ruše ne bodo zapolnila. V tem primeru moramo ta gola mesta odpraviti. Kako to storiti si lahko preberete v nadaljevanju. Če pa omenjenih težav po prezračevanju nimate, je dovolj, da trato pognojite z ustreznim gnojilom.
Za hitro regeneracijo trate vam priporočamo uporabo Substralovega gnojila »START«. Specialna formula gnojila omogoča, da se trata po prezračevanju hitreje opomore in zgosti.
4. korak: zatiranje mahu v trati
Tudi odstranjevanje mahu spada med nujna spomladanska opravila na trati. Mah je ena izmed največjih nadlog, ki nas doleti pri vzgoji lepe trate. Mah uspeva tam, kjer trava ne raste. Mah trave ne uničuje, temveč samo zasede mesta, kjer je trava odmrla ali zaradi neustreznih pogojev ne raste. Velikokrat smo za nastanek mahu v trati krivi sami.

Mah nastane:
- ker na trati nimamo ustrezno urejenega vodnega režima (voda po obilnejših padavinah zastaja na trati in ne odteče pravočasno),
- ker je prostor preveč v senci (drevesa, grmovnice, zidovi, stavbe,…),
- ker je pH tal prenizek (kisel),
- ker so tla zbita (uporaba, glina, ilovica),
- ker iz trate nismo odstranili polsti (odmrle trave),
- ker trato kosimo prenizko,
- ker trati primanjkuje hranil.
Zaradi vseh naštetih dejavnikov trata raste in se obnavlja počasneje kot sicer. To pa izkoristijo mahovi, ki so pritlikave rasti in se razraščajo v širino ter zasedejo prazen prostor.
Mahu se uspešno znebimo in preprečujemo njegov nastanek z uporabo gnojil, ki vsebujejo železo npr. Substral specialno gnojilo za travo STOP MAH ali pa Substral 3 v 1 Green.
Po uporabi teh pripravkov mah počrni in odmre v roku 14 dni. Takrat odmrli mah odstranimo s trate s pomočjo grabelj ali prezračevalnika.
S tem omogočimo rast in razvoj travnih bilk. Mah najbolj učinkovito zatiramo zgodaj spomladi.
5. korak: dosejevanje praznih mest
Kot smo že omenili, se po takem posegu, kot je prezračevanje ali zatiranje mahu, pogostokrat na trati pojavijo gola mesta (mesta kjer so rastli pleveli ali mah, ali pa je bila trava redka). Če so te zaplate nekoliko večje, jih je potrebno čim prej zakrpati.
Dosejevanje manjših površin brez trave
Za »krpanje« manjših lukenj pa vam priporočamo uporabo travne mešanice, namenjene dosejavanju Substral SOS, ki je namenjena dosejevanju in zgoščevanju že obstoječe trate, kot tudi za novo setev.
Bistvena prednost te travne mešanice je, da kali tudi pri nižjih temperaturah. Ker trato ponavadi prezračujemo prej (marec), kot jo sejemo (maj), je bistvenega pomena, da se prazna mesta čim prej zapolnijo.
S pomočjo ustreznega gnojila se trata regenerira sama, vendar je zato potreben čas in ustrezni pogoji. Rado se zgodi, da se na teh mestih pojavijo pleveli, ker pričnejo njihova semena kaliti hitreje, kot semena trave. Z uporabo travne mešanice Substral SOS, kjer semena trave pričnejo kaliti že pri 6°C, prehitimo plevele in jim onemogočimo, da se razvijejo. Takšno travno mešanico najdemo tudi v zgoraj omenjenemu izdelku za obnovo trate po prezračevanju.
6. korak: gnojenje trate
Za gnojenje trave uporabljamo specialna gnojila za travo.
Prvo spomladansko gnojenje
Za prvo spomladansko gnojenje izberemo gnojila z višjo vsebnostjo dušika, da pospešimo rast in s tem obnovo travne ruše.
Trava, kateri primanjkuje dušika je bleda in slabotna. Poleg dušika trava potrebuje tudi druga osnovna hranila kot sta fosfor in kalij, ter železo in magnezij med mikrohranili.
Hranila travi dodajamo v obliki specialnih organskih ali mineralnih gnojil. Razmerje med hranili v teh gnojilih se spreminja glede na rabo ali potrebe rastlin.
Gnojila z dolgotrajnim delovanjem
Gnojila z dolgotrajnim delovanjem so okolju prijazna, ker ne prihaja do izpiranja hranil v podtalnico in s tem onesnaževanja, tako tal kot podtalnice. Pri uporabi gnojil, predvsem mineralnih, je potrebno bit pazljiv, saj napačna uporaba ali izbira gnojila lahko privede do številnih težav.
Nepravilno gnojenje je problem
Tako npr. če uporabimo premočne odmerke poškodujemo (»zažgemo«) travo, na tako nastala gola mesta pa se naselijo pleveli. Izjemno pomembno je tudi, da upoštevamo navodila za uporabo ter da se pri odmerjanju gnojil ne zanašamo na »občutek in mirno roko« temveč uporabimo trosilnike ali posipalnike.
Z odločitvijo za SUBSTRAL gnojilo za travo z dolgotrajnim delovanjem ste izbrali visokokakovostno specialno gnojilo, ki je primerno za prvo spomladansko gnojenje trave. Visok delež dušika pospešuje rast, fosfor pa pospešuje tvorbo korenin in izgradnjo močnega koreninskega sistema. Odlikuje ga dolgotrajno delovanje (do 100 dni) in kontrolirano sproščanje hranil, ki ne obremenjuje okolja.
Ne zamudite ničesar.
Ostanite v stiku z nami in redno vam bomo svetovali glede oblikovanja in nege vaše zelene oaze.
Izpolnite, prosimo, spodnja polja in potrdite prijavo na e-novice.