Jajčevci ( Solanum melongena)
Jajčevci (ali melancani) so vedno bolj priljubljeni. Kot nepogrešljiva sestavina musak in drugih sredozemskih jedi so vedno bolj prisotni tudi v naši kuhinji. To je zelo okusna poletna zelenjava, ki najbolje uspeva v vlažnih in s hranili bogatih tleh.
Kako vzgajati jajčevce?
Gojenje
Za dober in zanesljiv pridelek potrebujejo jajčevci toplo, sončno in zaščiteno lego. Gojimo jih na prostem ali v zaščitenih prostorih.
Vzgoja jajčevcev je podobna vzgoji paprike, zato jih lahko gojite istočasno. Za vzgojo sadik so dokaj zahtevni, ključnega pomena je izbira kakovostnega substrata (Substral zemlja za sejanje in pikiranje).
Jajčevci potrebujejo bogata tla, z veliko organske snovi in hranil. Gojite jih lahko tudi v loncih premera 23–25 cm, napolnjenimi z ustreznim rastnim substratom (npr. Substral Naturen zemlja za paradižnike).
Barva plodov
Najbolj znana je temno vijolična barva, obstajajo pa tudi bele in zelene različice. Jajčevci so lahko podolgovate ali okrogle oblike.
Obstajajo tudi cepljene sadike, ki zagotavljajo večje, boljše in bolj zgodnje pridelke.
Jajčevci-setev
Za vzgojo na prostem sejemo semena konec februarja, če pa bomo vzgajali jajčevce v rastlinjaku lahko to storimo že prej. Sadike prepikirajte, ko se oblikujeta 2 prava lista. Postavite jih na svetlo in toplo mesto. Čez približno 30 dni bodo sadike prerastle sadilne lončke, zato jih presadite v večje.
Seveda lahko tudi kupite že vzgojene sadike in jih kasneje posadite v zemljo.
Jajčevci-sajenje na prosto
Na prosto jih posadite v drugi polovici maja, ko ni več nevarnosti pozebe. Pred sajenjem na prosto je potrebno sadike utrditi. To počnemo nekaj dni, tako da rastline postavimo ob južno steno. Paziti moramo, da jih takoj ne izpostavimo direktnemu soncu, zato za začetek utrjevanja raje izberem kakšen oblačen dan. Če so nočne temperature še vedno nizke, jih preko noči postavimo na toplo.
Jajčevci potrebujejo skrb
Rastline jajčevca potrebujejo oporo, ki je najpogosteje palica, v rastlinjakih pa vrvica.
- Jajčevcem podobno kot paradižniku odstranjujemo zalistnike.
Gnojenje jajčevsev
Jajčevce redno zalivajte, še posebej sadike v posodah. Redno jih tudi dognojujte z gnojilom, ki vsebuje veliko kalija (uporabite tekoče gnojilo za plodovke) vsakih 14 dni. Če uporabljate zastirko se potreba po vodi zmanjša.
Obiranje plodov jajčevcev
Plod odrežite, ko doseže primerno velikost (15-20 cm) in je površina lupine dobro obarvana, a še vedno sijoča. Pobrati jih moramo preden se razvijejo semena.
Bolezni in škodljivci
Jajčevci imajo malo bolezni in škodljivcev, čeprav je sorodnik krompirja in paradižnika, ga ne napada krompirjeva oz. paradižnikova plesen. Lahko pa na njem najdete koloradskega hrošča, vendar ne naredi toliko škode kot na krompirju.