Skip to main content
ose

Ose in sršeni v vrtu 

Poleti ose in sršeni postanejo prava nadloga. Pri iskanju hrane jih privlači sladka hrana in pijača. Z veseljem objedajo tudi sadje in povzročajo škodo sadjarjem. Stik z osami ali sršeni je lahko še posebej nevaren za otroke ali ljudi, ki so alergični na pike.

Ose in sršeni na splošno

Ose so zelo velika skupina, pri nas je bilo najdenih kar 72 vrst pravih os. Najpogosteje med njimi najdemo navadno oso (Vespula vulgaris) in nemško oso (Vespula germanica), ki sta si po videzu zelo podobni. Največji predstavnik te družine je sršen (Vespa crabro). Ose so sorodnice čebel. Imajo rumeno-črne svarilne barve in podolgovate telesa.

Življenjski slog os

Večina os, ki sicer niso tako znane živi samotarsko življenje, najbolj znane pa živijo v kolonijah in delajo velika gnezda. Gnezdo je narejeno iz papirja podobne snovi (osnovna sestavina so koščki lesa in slina). Gnezda zgradijo matice, ki poskrbijo za prvo generacijo os delavk. Število delavk in velikost osirja se hitro povečujeta.

Konec poletja se v gnezdu izležejo nove matice in tudi samci, ki se parij. Matice nato odidejo prezimovat, samci pa propadejo, kot tudi delavke. Na višku ima lahko kolonija tudi do več tisoč osebkov.

osir

Ose- prehrana

Odrasle ose se hranijo z nektarjem, sadjem in drugimi sladkimi snovmi. Osje ličinke so mesojede zato ose delavke lovijo žuželke in jih z njimi hranijo.

Ose delavke za prehranjevanje zaroda v eni sezoni ulovijo ogromne količine žuželk. Med njimi so tudi tiste, ki delajo škodo na vrtu in celo komarje.

Življenjska doba os je omejena na eno poletno sezono. Jeseni ose delavke zapustijo gnezdo in poginejo. Mlade matice prezimijo in spomladi ustanovijo novo kolonijo z novim gnezdom. Staro gnezdo ostane prazno, lahko pa se vanj naselijo druge žuželke.

So osji piki nevarni?

Pikajo samo samice. Strup, ki ga ose vsebujejo, je namenjen predvsem za omrtvičenje plena (muhe in gosenice). Ose niso napadalne, razen ko branijo gnezdo.

osji pik

Nasvet

Če se počutijo napadene, se ose branijo, zato se izogibajte kriljenju z rokami.

Privablja jih tudi znoj, barvita oblačila in parfum.

Za razliko od čebele, osa lahko piči večkrat in preživi. Tudi čebelji in osji strup se razlikujeta, zato občutljivost na enega, ne pomeni da smo občutljivi tudi na drugega.

Po piku se na njegovem mestu pojavi oteklina, ki srbi. Vbod boli, večino pa ni nevaren, razen pri preočbutljivosti. Posebej moramo paziti, da ne pride do pika v ustni votlini, ki lahko povzroči zatekanje dihalnih poti. Zato je potrebno hrano in pijačo pokriti in če je os veliko, se uživanju hrane in pijače na prostem raje odpovejmo.

Preprečimo težave, preden se pojavijo

Nekaj ukrepov, ki lahko preprečijo težave:

  • Uporabite zaščitne mreže proti mrčesu, da preprečite dostop v bivalne prostore.
  • Zatesnite morebitne odprtine, kjer bi se ose lahko zadrževale in pričele z gradnjo gnezda (npr. škatla za rolete).
  • Hrano in pijačo na prostem pokrijte, ostanke hrane takoj odstranite.
  • Posode za smeti naj bodo ves čas zaprte.
  • Odstranite odpadlo in nagnito sadje.

Ukrepi zaščite pred osami

Substral insekticid

Posamezne živali lahko v bivalnih prostorih učinkovito zatiramo s pršili kot je npr.: https://www.substral.si/izdelek/substral-celaflor-univerzalni-insekticid-proti-mrcesu/. Za uničenje osjih gnezd potrebujemo posebna razpršila.

Doma narejene vabe

Uporabimo lahko tudi doma narejene vabe, ki jih naredimo s pomočjo sadnega sirupa in piva. Pri tem ne pozabimo dodati kisa! Dodatek kisa preprečuje, da se bodo v vabe ulovile tudi čebele.

Ose so  lahko zelo moteče in celo nevarne, vendar jih ne želimo popolnoma uničiti, saj so pomemben del ekosistema. Naredijo lahko sicer precej škode na sadnem drevju, vendar tudi uničijo ogromno škodljivcev.

Ne zamudite ničesar.

Ostanite v stiku z nami in redno vam bomo svetovali glede oblikovanja in nege vaše zelene oaze.

Izpolnite, prosimo, spodnja polja in potrdite prijavo na e-novice.