Skip to main content
rože poleti

Poleti ohranite cvetje na balkonu

Če želite poleti uživati v morju cvetov na balkonu, terasi ali vrtu, je potrebno upoštevati nekaj osnovnih nasvetov. Le v tem primeru boste nagrajeni z zdravimi in bujno cvetočimi rastlinami.

Pravilno zalivanje je zagotovo najpomembnejše vrtnarsko opravilo v vročem poletnem času. Količina vode, ki jo uporabite pri zalivanju, je odvisna od vremenskih razmer in potreb posameznih rastlin.

balkonsko cvetje

Nasvet

  • Ne zalivajte po žgočem soncu, saj vodne kapljice delujejo kot povečevalno steklo in poškodujejo liste in cvetove. Idealen čas za zalivanje je zgodaj zjutraj. Zalivate lahko tudi pozno zvečer, vendar morate pri tem paziti, da ne zmočite listja, sicer se lahko pojavijo glivične bolezni.
  • Zalivajte neposredno v območje korenin.
  • Izogibajte se namakanju in tem da rastline »stojijo« v vodi, saj lahko pride do poškodb korenin.
cvetje poleti

Gnojenje

Za bogato in bujno cvetenje je potrebna uravnotežena oskrba s hranili. Če uporabljate tekoča gnojila, jih je potrebno dodati  vodi za zalivanje enkrat ali dvakrat na teden.

»Čiščenje« odcvetelih cvetov

Pri balkonskih in tudi drugih rastlinah je potrebno redno odstranjevati posušene cvetove ali socvetja, da spodbudimo nastanek novih. Ta ukrep je znan kot “čiščenje”: odmrle cvetove potrgajte, odščipnite z nohti ali jih odrežite s škarjami.

Zbirajte semena

Številne enoletne poletne cvetice kot je npr. žametnica (Tagetes), oblikujejo semena, ki jih lahko poberemo, posušimo in shranimo za prihodnje leto. Če jih pridelamo veliko, lahko s sosedi ali znanci opravimo izmenjavo semen.

Obrezovanje trajnic

Številne trajnice, ki so nas maja in junija razveseljevale z bujnimi cvetovi, so prenehale s cvetenjem. Takšne trajnice po koncu cvetenja močno porežemo (približno 10 cm nad tlemi). Nekatere trajnice, kot so ostrožnik (Delphinium), volčji bob (Lupinus polyphyllus) ali podlesna kadulja (Salvia nemorosa), s tem spodbudimo k tvorbi novih cvetov. Cvetovi se tako pojavijo pozno poleti ali jeseni. Da bi nastanek cvetov pospešili, priporočamo, da rastline po rezi pognojite.

Tudi druge trajnice, kot je krvomočnica, po cvetenju odrežite pri tleh. Rastline spet močno poženejo, vendar večinoma ne cvetijo več. Je pa obrezovanje dobro za zdravje rastlin.

Upoštevajte pa, da nekaterih trajnic ne smete obrezovati po cvetenju. Zato je najbolje, da se pozanimate o značilnostih posameznih rastlin, preden posežete po škarjah!

cvetje poletno

Zatiranje škodljivcev na cvetju

Listne uši, volnati kaparji, kaparji, pršice, tripsi in številni drugi rastlinski škodljivci se poleti pojavljajo v velikem številu. Z rednim pregledovanjem rastlin, lahko napad hitro odkrijemo in ukrepamo. Za boj proti škodljivcem na okrasnih rastlinah priporočamo uporabo sistemičnega insekticida Substral Celaflor Careo v obliki razpršila.