Skip to main content
hišni pajki

Hišni pajki

Pajki sicer ne povzročajo škode, so pa nadležni in nekaterim vzbujajo strah.

Ko v vsakdanjem življenju govorimo o »pajkih«, govorimo o pajkih, ki pletejo mreže. Pajke sicer najdemo po celem svetu, razen Antarktike in živijo predvsem na kopnem. Družina pajkovcev, kamor naši pajki (Araneae) pripadajo je zelo številčna, saj vanjo uvrščamo več kot 51000 vrst ( V Sloveniji so do sedaj zabeležili 800 vrst).

Opis

Pajki imajo telo razdeljeno na dva dela: glavoprsje (glava in prsni koš, ki sta zraščena skupaj) in zadek. Vsi pajki imajo na glavoprsju 4 pare členastih okončin Na glavoprsju se nahajata tudi dva para pipalk, s katerima pajek zagrabi plen, ga obrača in otipa. Pajki slabo vidijo, čeprav imajo od 6- do 8 oči. Veliko bolj se zanašajo voh in tresljaje. Nimajo nosu, zato vohajo s pomočjo izjemno majhnih por na stopalih.

Na koncu zadka imajo predilne bradavice s katerimi izločajo svilnato nit, s katero spletejo mrežo. Veliko pajkov splete mrežo vsako noč.

hišni pajek

Pajkova nit je raztegljivejša od elastike

Pajkova nit je petkrat odpornejša od enako debele jeklene niti, ima pa tudi sposobnost raztezanja. Lahko se raztegne do 30 % svoje dolžine in se pri tem ne strga.

 

Pajčevina

Kot smo že omenili, imajo pajki na zadku predilne bradavice. S pomočjo niti, ki jo izločajo lahko spletejo mreže, ki jih uporabljajo za lovljenje plena, samice pa z njo zaščitijo jajčeca. Oblika in velikost pajčevine je odvisna od vrste pajka, ki jo plete. Po obliki pajčevine lahko tudi določimo vrsto pajka.

Predilne bradavice izločajo dva tipa niti: nelepljive in lepljive.

Pajkov ugriz

Pajki plen omamijo, tako da zasadijo pipalke v telo žrtve in ob tem vbrizgajo strup. Potem skozi usta v odprtino izločijo mešanico prebavnih encimov, ki začnejo razkrajati tkivo, ki ga nato posrkajo.

Z ugrizom se pajki tudi branijo pred plenilci.

Pajki, ki živijo pri nas, so na splošno neškodljivi za ljudi. Večina pajkov ima premajhne pipalke, da bi predrle kožo, tudi količina izločenega strupa je premajhna, da bi povzročila resne težave.

Pajki v hiši

Pajki najpogosteje zaidejo v naše domove, ko iščejo zatočišče in pri tem vstopajo skozi okna in vrata. Naselijo se v razpoke v stenah, med kose pohištva, kote…

Radi se naselijo tudi v kleteh, lopah, hlevih…

Preprečevanje

  • Redno čiščenje bivalnih prostorov preprečuje pojav pajkov in nastanek pajčevin.
  • Če v hiši ali okoli nje odkrijete pajčevine, jih je potrebno odstraniti.
  • Pajkov ne ubijamo, saj so dragocena pomoč pri boju z muhami in drugimi insekti.
  • Pajki ne marajo vonja poprove mete ali sivke. S pomočjo eteričnega olja in vode, pripravite raztopino s katero poškropite vse kotičke in špranje, ki bi lahko nudile zatočišče pajkom. Poškropite tudi okenske okvirje in vrata..
  • Tudi evkaliptus oz. njegov vonj odganja pajke. Lahko ga gojite kot sobno rastlino ali pa uporabite vejice evkalipta, ki jih postavite po sobah.
  • Citrusi naj bi tudi odganjali pajke, uporabite lahko eterično olje ali olupke citrusov.