Skip to main content
gnojenje trave spomladi

Nasaveti za gnojenje in nego trate po dolgih zimskih mesecih

Pomlad – pravi čas za gnojenje trate


Če želite imeti lepo in gosto trato, se ne boste mogli izogniti rednemu gnojenju. Da se na zelenici ne razširijo nezaželene rastline, mora biti travna ruša gosta in kompaktna.
Z redno košnjo poskrbimo za gosto trato, vendar pa pri tem izgubljamo del hranilnih snovi. Dodajanje gnojila je trati v pomoč, da se hitro obnovi.

Pomlad, poletje in jesen: trato pognojite vsaj trikrat letno. Glede na vrsto tal in vrsto gnojila lahko gnojite tudi večkrat.

Gnojenje trate spomladi

Eno najpomembnejših časovnih obdobij za gnojenje je pomlad. Po dolgem zimskem spanju se pod vplivom dviga temperature in sončne svetlobe trata prebudi. Trave takrat začnejo z rastjo in imajo povečano potrebo po hranilih.
Tudi plevel na zelenici požene spomladi. Dodaten razlog, da spodbudite rast trave in preprečite širjenje nezaželenih rastlin. Z gnojenjem spomladi postavite temelje za zdravo in gosto trato.

gnojenje travnika

Pravi čas za gnojenje travnika

Primeren čas za gnojenje spomladi je odvisen od temperature. Pomembno je, da je nevarnost močnih zmrzali mimo, torej nekje od marca naprej. Če še vedno niste prepričani kdaj, opazujte naravo: ko se pojavijo prvi cvetovi na forziciji, je tudi čas za gnojenje trate.

Pravilen odmerek je zelo pomemben

Pozor: večji odmerek gnojila ne pomeni nujno lepšo in bolj zdravo trato!
Prekomerno gnojenje lahko povzroči ravno nasprotni učinek od željenega. V številnih gnojilih so hranila v obliki soli. Pri ustreznem odmerku te ne predstavljajo težave – pri preveliki količini pa lahko poškodujejo travne bilke.
Zato vedno upoštevajte navodila proizvajalca, da se izognete prekomernemu gnojenju in morebitnim poškodbam.

analiza zemlje

Analiza zemlje – kaj potrebuje moja trata?

Najboljše rezultate dosežete, če prilagodite gnojenje glede na založenost tal s hranili. Za to je smiselno vsaka tri leta narediti analizo tal. Ta vam bo pokazala sestavo vaših tal in njihovo založenost s hranili. Na podlagi rezultatov analize lahko prilagodite količino, pogostost in vrsto gnojila ter tako optimalno oskrbite svojo trato.

Kakšne vrste gnojil za trato poznamo?

Obstajata dve vrsti gnojil za trato: organska in mineralna. Razlika med njima je v izvoru hranil.

Mineralna gnojila za trato so fosilnega izvora. Minerali so vezani na soli in so tako dostopni travnim bilkam kot hranila.
Organska gnojila za travnike so rastlinskega ali živalskega izvora. Mikroorganizmi v zemlji pretvarjajo organska gnojila v mineralne snovi, ki so tako dostopne rastlinam.

Nevarnost prekomernega gnojenja običajno obstaja le pri mineralnih gnojilih.Katero gnojilo je pravo za pomladansko gnojenje?

Za rast rastline potrebujejo dušik. Ker je vaša trata na začetku rastne sezone, za pomladansko gnojenje uporabite gnojilo z večjo vsebnostjo dušika. Pomembno je tudi, da gnojilo ne sprošča vseh hranil naenkrat. Uporabite gnojilo z dolgotrajnim delovanjem ali organsko gnojilo za trato, ki bo travo oskrbovalo s hranili v naslednjih mesecih.
Substralova gnojila z dolgotrajnim delovanjem so okolju prijazna, ker ne prihaja do izpiranja hranil v podtalnico in s tem onesnaževanja tako tal kot podtalnice. Za prvo spomladansko gnojenje trate vam torej priporočamo uporabo gnojila SUBSTRAL gnojilo za travo z dolgotrajnim delovanjem.
Z odločitvijo za SUBSTRAL gnojilo za travo z dolgotrajnim delovanjem ste izbrali visokokakovostno specialno gnojilo, ki je primerno za prvo spomladansko gnojenje trave.

Visok delež dušika pospešuje rast, fosfor pa pospešuje tvorbo korenin in izgradnjo močnega koreninskega sistema. Odlikuje ga dolgotrajno delovanje (do 100 dni) in kontrolirano sproščanje hranil, ki ne obremenjuje okolja

Ali je vaša trata po prestani zimi videti utrujena in oslabljena?

Zanjo poskrbite s hitro delujočim gnojilom. Uporabite gnojilo za trato s takojšnjim učinkom.
Za prvo spomladansko gnojenje trate lahko uporabite tudi gnojil SUBSTRAL »START« gnojilo za travo. To je visokokakovostno specialno gnojilo za trato, ki pospešuje nastajanje koreninskega sistema in s tem rast in razrast mladih travnih bilk oziroma hitro regeneracijo travne ruše po prezračevanju. Po uporabi gnojila se trata hitro zgosti in okrepi.

Lahko ga uporabite tudi ob sejanju oz. dosejevanju trave ali pri polaganju travnih zvitkov. Visok delež dušika pospešuje rast, visok delež fosforja pospešuje tvorbo korenin in izgradnjo močnega koreninskega sistema.

Druga sredstva za gnojenje in nego trate

Običajno gnojilo za trato ni edini način za oskrbo s hranili in za nego travne ruše..

Apnenje

Najboljši pH za trato je med 5,5 in 6,5, v rahlo kislem območju. Preveč kisla zemlja lahko zmanjša vnos hranil in vpliva na vitalnost vaše trate. Če je pH prenizek, lahko ugotovite z analizo zemlje ali s pH testnimi trakovi. Z apnenjem tal, lahko vrednost pH popravite in zmanjšate zakisanost.

Gnojenje trate z ostanki košnje

Gnojenje trate s travo? Zakaj pa ne. Z razvojem kosilnic, kot so robotske kosilnice ali mulčerji, ostankov košnje, ne odnašamo več s trate. Ostanki košnje padejo med travne bilke, kjer jih razgradijo talni organizmi in tako gnojijo rastline. Če želimo doseči hiter učinek, potem samo gnojenje z ostanki košnje ni dovolj (potrebno bo dodati mineralno gnojilo). Dolgoročno pa takšen način gnojenja izboljšuje kakovost tal.

travnik

Organsko gnojilo z dušikom

To gnojilo pridobivajo iz rogov in kopit goveda. Gnojilo oskrbi vašo trato z dušikom – primerno je za gnojenje spomladi. To naravno gnojilo ne vsebuje drugih hranil, zato ga ne uporabljamo kot osnovno gnojilo. Uporabimo ga, ko želimo pospešiti rast.

Kaj je še pomembno pri negi trate?

Pravilno gnojenje je že polovica uspeha. Ob  upoštevanju naših nasvetov za nego trate bo vaša trata gosta in bujna in temno zelena.Košnja travnika

Redna košnja je eden najpomembnejših korakov pri negi trate. Z redno košnjo spodbujate razvejanost travnih bilk in s tem bolj gosto trato.
Vertikutiranje (zračenje/prezračevanje)
Vertikutiranje in gnojenje trate spomladi sta najboljša načina za dosego bujne zelenice. Vertikutiranje odstrani mah in ostanke košnje ter zagotavlja boljši dostop hranil in vode do travnih bilk.Zalivanje

Še posebej v toplih in sušnih obdobjih trata potrebuje veliko vlage.

Velja pravilo: raje redko zalivanje, a z večjo količino vode, kot pogosto in z malo vode.

Pomembno je, da dovolj namočite zemljo in ne zgolj zgornje dele rastlin.

Seme

Izberite visokokakovostne travne mešanice, ki ustrezajo pogojem rastišča in načinu uporabe. Mnoga cenejša semena vsebujejo trave, ki sicer hitro rastejo, vendar niso primerne za dolgotrajno lepo trato.

Dosejevanje

Pomlad in jesen sta idealna časa za dosejevanje. Še posebej po naporni zimi se lahko na trati pojavijo gola mesta – hitro jih zapolnite, da se tam ne naseli plevel.

trava gnojilo

Ne zamudite ničesar.

Ostanite v stiku z nami in redno vam bomo svetovali glede oblikovanja in nege vaše zelene oaze.

Izpolnite, prosimo, spodnja polja in potrdite prijavo na e-novice.