Skip to main content
poplave travnik

Urejanje trate po poplavah

Poplave so prizadele tudi vrtno trato. Trava je zelo občutljiva na zastajanje vode. Če je (bo) voda prekrivala vrtno trato več kot 48 ur, obstaja velika možnost, da bo trata propadla in jo bo potrebno ponovno posejati.

Vendar počakajte nekaj dni, da se voda umakne in površina nekoliko posuši, morda pa stanje le ni nepopravljivo. Zagotovo pa boste potrebovali nekaj potrpežljivosti in dela, da boste trati vrnili nekdanji sijaj.

poplave trata

Kdaj začeti

Prva opravila in ogled trate opravimo, ko se površina dovolj osuši. Koliko časa je za to potrebno je odvisno od vrste tal. V peščenih tleh, voda hitro odteče in tla se hitro osušijo, v težkih ilovnatih tleh pa ta proces traja bistveno dlje. Zato moramo v takih tleh poskrbeti, da voda odteče čim prej.

Ko je površina dovolj suha jo pregrabite in z nje odstranite vse naplavine, mulj, morebitno listje… Čiščenju sledi temeljit pregled in ocena škode.

Naslednji korak je aeracija (zračenje) trate. S tem ukrepom omogočimo dostop zraka do korenin, saj so tla, zaradi poplavne vode postala zbita. Za ta ukrep vam ni potrebno kupovati posebnega orodja, saj ga lahko opravite tudi z vrtnimi vilami. Vile zapičite v tla in jih narahlo privzdignete – tako v tla naredite luknje, ki omogočajo dostop zraka, poleg tega pa tudi zrahljate površino. S tem ukrepom omogočite tudi hitrejše odtekanje vod ob ponovnih padavinah. Trato po zračenju ponovno pregrabite, luknje, ki nastanejo pri zračenju lahko zapolnite s kremenčevim peskom.

Če je trava zelo visoka, jo pred zračenjem pokosite. Drugače jo po poplavi pustite, da zraste nekoliko višje kot sicer.

travnik poplava

Ko je trata očiščena in prezračena poskrbimo še za hranila. Večina hranil se je ob poplavi izprala in niso več na voljo koreninam. Zato trato pognojite s specialnim gnojilom za travo, ki vsebuje veliko dušika. V tem obdobju ne uporabljajte gnojil, ki vsebujejo sredstva za zatiranje plevelov.

Trato je oskrbljena in nahranjena in sedaj je čas, da poskrbite za gola mesta, kjer trave ni. Če tega ne storite se lahko na ta mesta naselijo pleveli in mah. Za zapolnitev prostih mest uporabite specialno travno mešanico, namenjeno hitri ozelenitvi in dosejevanju Substral SOS.

SUBSTRAL »SOS« Travna mešanica za dosejavanje in obnovo, 400 g

Če so po poplavah nastale velike prazne zaplate in želite res kar najhitreje vzpostaviti zelenico nazaj, potem se lahko odločite za polaganje travnih »tepihov« (travnih zvitkov). Pri tem ne pozabite na gnojenje in zalivanje.

SUBSTRAL ‘START’ gnojilo za travo z dolgotrajnim delovanjem, 2 kg