Sobne rastline izboljšajo počutje v prostoru
Nasvet je napisala agronominja Loreta Vlahović
Si želite tudi vi ustvariti zeleno domačo oazo? Tudi če ste čisti začetnik, je rešitev precej preprosta. Potrebno je le veliko navdušenja, ljubezni ter nekaj znanja in časa.
Zelenje poživi vsak prostor, rastline pomagajo zmanjšati stres in čistiti zrak v zaprtih prostorih. In ni dvoma, da naredijo vaš prostor, ne glede na velikost in videz, bolj prijeten.
Rešitev obstaja za vsak prostor. Lahko izberete zelene rastline, cvetoče ali obešanke.
Pogoji za rast
Najbolj pomembno je rastlinam zagotoviti ustrezne rastne razmere ter izbrati pravo rastlino za pravo mesto.
Temperatura prostora za sobne rastline
Večina rastlin bo v zaprtem prostoru dobro uspevala na temperaturah med 16 in 24 stopinj. Temperature nižje od 10 stopinj bodo prenesle le redke in za kratek čas. Višje temperature, sploh ob suhem zraku, lahko povzročijo izsuševanje in pojav pršic.
Mnoge sobne rastline izhajajo iz tropskih deževnih gozdov in za rast potrebujejo večjo zračno vlago in stalno vlažna tla, vendar ne direktne svetlobe. Prenesle bodo tudi nekaj nižje temperature.
Druge, ki so doma v puščavah ali sušnih območjih kot so sukulente in kakteje, bodo uspevale pri višjih temperaturah in manjši zračni vlagi, tudi pri direktni svetlobi.
Problem suhega zraka najbolj občutijo rastline s tanjšimi, nežnimi listi. Fikusi z drobnimi listi so izjemno občutljivi na prepih in hladen zrak in radi odvržejo liste, a se z novo rastjo tudi ponovno obrastejo. Rastline z debelejšimi in mesnatimi listi (voščenka, gumovec ipd) bodo lažje prenesle vročino in sušo, pa tudi škodljivci jih redkeje napadejo.
Rastline, ki niso zahtevne za vzgojo
Ozelenitev začnite z rastlinami, ki imajo skromne zahteve po oskrbi.
Začnite z naslednjimi rastlinami:
- zlati potos,
- sanseverije,
- spatifil,
- pajkovke,
- tradeskancije,
- monstera,
- sukulente
- kakteje.
Le te ne bodo zamerile če boste neredni pri zalivanju, ali bodo kdaj imele malo svetlobe.
Hvaležne in zelo odporne so tudi kakteje in sukulente. Lahko jih postavite, kar na okensko polico.
Ko dobite občutek koliko zalivati in kako oskrbovati enostavne lončnice, lahko v zbirko vnesete zahtevnejše lončnice in vedno bolj priljubljene nove kultivarje.
V ospredju priljubljenosti so monstere, fikusi, filodendroni, sanseverije, peperomije, marante, fikusi, zamije, kalateje, alokazije.
Kako zagotoviti dovolj zračne vlage
Večina navedenih potrebuje veliko zračne vlage.
- Tako, da rastline s podobnimi zahtevami postavite v skupine in jim tako ustvarite domače rastno okolje. Skupina zagotavlja rastlinam ugodnejšo mikroklimo.
- Lahko med rastline postavite meglilnik.
- Rastline redno pršite po listih. Nikoli ne pršite rastlin z dlakavimi listi in po cvetovih.
- Vsaj enkrat tedensko rastline v celoti stuširajte, poleti pa postavite na dež.
Sušenje konic listov je največkrat prvi pokazatelj presuhega zraka. Kalateje, monstere, alokazije in singonije bodo imele lepe zelene liste le ob dovolj visoki zračni vlagi. Zato jih postavite skupaj na mesto z indirektno svetlobo.
Sobne rastline, novosti v ponudbi
V zadnjih letih v ospredje prihajajo nove rastline. Lahko pa izbirate tudi med množico novih sort že znanih rastlin.
Listi tipa variegata
Izredno priljubljene sorte z listi tipa variegata kjer so listi delno beli, zaradi redkosti dosegajo vrtoglave vrednosti. In zato so toliko bolj dragocene.
V osnovi imajo podobne zahteve kot osnovna rastlina, vendar so bolj občutljive na pomankanje zračne vlage in svetlobe. Kjer bo premalo svetlobe bodo svetle lise na listih manjše, prevladala bo zelena barva. Ob direktni svetlobi listi lahko postanejo bledikasti in kontrasti manj izraziti.
Novitete:
Rastline z delno belo obarvanimi listi kot so Monstera ‘Thai constalation’ in ‘Albo longiana’, pa Alocasia ‘Dragon scale’ in ‘Silver’ , pa Anthurium ‘ Magnificum’ in clarivinerum čudovito dopolnijo zbirko zelenih rastlin.
Filodenroni in monstere se v tropskem gozdu vzpenjajo po drugih rastlinah zato je najbolje če jim priskrbite oporo v obliki z mahovim ovitih palic.
Izbor filodendronov je neverjetno pester: verucosum, xanadu, ilsemanii, melonodrosum, gloriosum…Vsak ima malo drugačne liste.
Največkrat so listi srčaste oblike in enobarvni v različnih odtenkih zelene pa vse do skoraj črne barve.
Vrste z večjimi listi kot xanadu in bipinatifidum imajo robove nacepljene, listi pa v naravnem okolju in dobrih rastnih pogojih lahko zrastejo več kot meter veliki.
Oblikovanje prostora z rastlinami
Že pri izbiri rastlin razmišljajte, da rastline rastejo in potrebujejo prostor, ki naj bo dovolj velik, da se svobodno širijo in zrak okrog njih normalno cirkulira.
Velike rastline
Velike drevesaste lončnice kot so fikusi, palme in juke postavite samostojno. V majhnih prostorih naj bo največ ena. Pod ozke dracene in juke lahko postavite košate kalateje ali aglaoneme. Gigantske monstere so najlepše same. Manjše sorte monstere kot so M. addonsoni in obliqua postavite skupaj v skupine, da bo tudi vzdrževanje lažje.
Majhne lončnice
Majhne lončnice postavite v skupine enakih ali postavite skupaj različne oblike in listne strukture rastlin. Rastline z velikimi zelenimi listi so odlično ozadje za rastline z majhnimi barvitimi listi.
Več elegance boste dosegli z grupiranjem rastlin po barvnih odtenkih.
Rastline s sivkastim odtenkom
Skupaj postavite rastline s sivkastim odtenkom kot sta aglaonema in fitonija, ali s črnimi listi kot sta filodendron ‘Black Prince’ in zamija sorte ‘Raven’. Lahko izberete vijolično kombinacijo kalateje, vijolične ginure in tribarvne dracene .
Stene in police
Stene in police, izpostavljene svetlobi ozelenite s plezavkami in obešankami. Z obešankami čudovito omehčate tudi vogale pohištva ali jih obesite nad oknom namesto zaves.
Med obešankami so najbolj priljubljeni zlati potos, peperomije, drobnolistne cereopegije, pisanolistne marante. Za izpostavljeno sončno mesto izberite viseče kaktuse in sukulente.
Južna ali zahodna stran
Kakteje in sukulente imajo radi suho in vroče ozračje zato jih postavite v skupine na južno ali zahodno sončno stran. Poskrbite, da bodo rastline v cvetličnih lončkih stabilne. Lončki z širokim dnom in iz težjih materialov so prava izbira.
Kuhinja in kopalnica
Kuhinja in kopalnica, kjer je ponavadi več zračne vlage, so odlični prostori za orhideje in praproti.
Nega in oskrba sobnih rastlin
Substrat
Za dobro rast in razvoj rastline v lončkih potrebujejo odličen sadilni substrat in dovolj hranil.
Substrat mora rastlinam nuditi dovolj opore ter pogoje za dobro črpanje vlage in hranil.
Sobne rastline posadite v šotnato zemljo bogato s hranili, ki nudi najboljše pogoje za rast zelenim in cvetočim lončnicam.
Nasvet
- Nad luknje v sadilnem loncu nasujte od 1 do 5 cm glinenega granulata, črepinj ali proda, da preprečite zastajanje vode.
- Odvečno vodo v podstavku in okrasnem lončku vedno odstranite.
- Kupljene rastline so največkrat gojene v čisti šoti in imajo natančno dozirano vodo in hranila. Za domačo oskrbo bo zato dobro, da kupljenim rastlinam dodate substrat, ali jih presadite v novega.
Gnojenje
V rastnem obdobju gnojite vsaka 2 tedna z gnojili z veliko vsebnostjo osnovnih hranil in tudi mikroelementov.
Bujno rastoče rastline na svetlem mestu lahko gnojite tudi pogosteje. Redkeje gnojite počasi rastoče rastline ter tiste ki imajo malo svetlobe za rast.
Kadar se hranilne snovi ne izkoristijo, pride do prenasičenosti in zasoljevanja tal, kar ovira rast rastlin. Nikoli ne gnojite po suhi koreninski grudi, temveč rastline najprej zalijte in potem še pognojite.
Tekoče gnojilo za sobne in balkonske rastline Substral Performance Organics iz 100% naravnih sestavin poskrbi za uravnoteženo prehrano in daje rastlinam moč in vitalnost.
Ne zamudite ničesar.
Ostanite v stiku z nami in redno vam bomo svetovali glede oblikovanja in nege vaše zelene oaze.
Izpolnite, prosimo, spodnja polja in potrdite prijavo na e-novice.
Hvala!
Uspešno ste se prijavili na Substral novice.