Skip to main content

Kako se lotimo obnove dotrajane trate?

Staro, zanemarjeno trato polno plevela lahko brez posebnih naporov obnovimo v nekaj tednih. Najugodnejši čas za to opravilo je spomladi (marec, april) ali jeseni (september), ob zmernem vremenu.

Postopek obnove trate po korakih

  1. Trato, ki jo želimo obnoviti, ne kosimo in jo pustimo, da zraste do višine 10 cm.
  2. Če je v trati veliko plevelov ali mahu uporabimo specialna gnojila, katerim je dodan herbicid, ki zatira širokolistne plevele in železo, ki zatira mah.
  3. S tem uničimo plevel in mah, ki se je v travi razrasel, samo travo pa pognojimo. Nekaj dni po nanosu specialnega gnojila ne kosimo, če v tem času ni dežja, trato temeljito zalijemo.
  4. Z zalivanjem se pričnejo procesi odmiranja plevelov in mahu, hkrati pa pognojimo preostalo travo.
  5. Približno 14 dni po uporabi specialnega gnojila pleveli in mah odmrejo.

Zatiranje plevelov in mahov

Če je trata zelo zanemarjena in na njej prevladujejo pleveli, potem nam ne preostane drugega, kot da uporabimo nesistemični herbicid, s katerim uničimo vso zelenje.

Po preteku aktivne dobe herbicida posejemo novo travo. Seveda lahko to storimo tudi brez uporabe kemičnih pripravkov, vendar moramo v tem primeru površino preorati oz. prekopati, ter odstraniti večje kamenje, veje, šope trave in drugih rastlin.

6. Nato z grabljami, grabljami za prezračevanje ali motornim prezračevalnikom površino temeljito prezračimo (po dolgem in po čez). S tem dejanjem pripravimo tla za setev. Luknje in grbine poravnamo z grabljami in zapolnimo z vrtno zemljo.

7. Naslednji korak je izbira ustreznega semena. Za setev izberemo kvalitetno travno mešanico, katera je najbolj podobna pogojem, ki jih imamo.

Izbira semena

Izbira pravilne mešanice semen je torej odvisna od:

  • vrste tal (peščena, ilovnata,…)
  • količine padavin oz. možnosti zalivanja
  • lege (sončna, senčna, vlažna,…)
  • namena uporabe (okrasna, parkovna, športna trata, dosejavanje)

Priporočamo vam, da za setev izberete obloženo seme. Pri setvi upoštevamo priporočila proizvajalca travne mešanice. Če bomo sejali pregosto, bo preveč rastlinic na majhnem mestu, kar povzroči, da se bilke slabo razvijajo in so bolj dovzetne za glivične bolezni. Če sejemo preredko, se na golih mestih pojavijo pleveli. Priporočen odmerek je 20g/m²(1 kg travne mešanice zadošča za 50 m2).

Pravilo košnje

Upoštevajte pravilo, da ne smemo odkositi več kot 1/3 površine lista.

8. Sledi setev. Najbolje je, da setev opravimo, ko je vreme oblačno in je brezvetrje. Seme trave lahko zmešamo s peskom, saj ga bomo tako lažje posejali. Sejemo s pomočjo trosilnika ali posipalnika, kajti le tako lahko zagotovimo enakomerno pokritost površine s travnim semenom. Če sejemo s posipalnikom oz. trosilnikom storimo to tako, da vozimo pravokotno na smer trošenja gnojil.

9. Po končani setvi moramo seme s pomočjo grabelj zadelati v zemljo, še bolje pa je če površino povaljamo s pomočjo valjarja za travo. Tako pride seme v stik s podlago in je zaščiteno pred prehitro izgubo vlage.

10. Na koncu sledi zalivanje. Pri tem moramo paziti, da se nam površina nikoli ne izsuši. Na začetku  je potrebno zalivati pogosto z majhnimi količinami vode, ki morajo biti v obliki drobnih kapljic. Če je vode preveč oz. so kapljice prevelike se površina zablati kar vodi v slabšo kalitev.

Redno moramo zalivati vsaj 3-4 tedne.

Čas od setve do pojava prvih travnih bilk je zelo različen in je odvisen tako od sorte kot vremenskih razmer. Določene sorte trav kalijo že v nekaj dneh (trpežna ljuljka) druge pa celo nekaj tednov (rdeča bilnica, travniška latovka). Ravno zaradi tega, ker posamezne trave kalijo različno hitro, je še posebej pomembno, da je površina ves čas vlažna.

11. Približno po 6 tednih so sejane mesta po višini izenačijo s »staro« travo. Trato »prvič« kosimo, ko doseže 8-10 cm višine. Kosimo na višino 5-6 cm. 

Prednosti obloženega semena

  • zaradi lažje (vsa semena so enako velika) in uspešnejše setve (težje seme – voda in veter ga ne raznašata)
  • ker dodana hranila omogočajo hiter vznik ter hitrejši in bolj enakomeren razvoj
  • ker obloženo seme, pticam ne tekne

Ne zamudite ničesar.

Ostanite v stiku z nami in redno vam bomo svetovali glede oblikovanja in nege vaše zelene oaze.

Izpolnite, prosimo, spodnja polja in potrdite prijavo na e-novice.

.