Molji v stanovanju
Molji v stanovanjih zelo hitro postanejo težava. Ko se tekstilni ali pa živilski molji udomačijo, jih je težko pregnati. Največ škode povzročijo njihove ličinke, ki se prehranjujejo z oblačili in drugimi tekstilnimi izdelki (tekstilni molji) ter s prehrambenimi izdelki (živilski ali kuhinjski molji).
Tekstilne molje privlačita vonj in svetloba (privablja molje na splošno), lahko ji zanese tudi veter. Da se vtihotapijo v stanovanje zadostuje že odprta okenska reža. Lahko pa jih v stanovanje prinesemo tudi s tekstilom, rabljeno preprogo…
Živilski molji ponavadi v stanovanje pridejo kot ličinke ali jajčeca v okuženih živilih ali embalaži.
Poznamo okoli 100 vrst moljev, škodo pa povzroča le peščica. Najbolj znani in razširjeni med njimi so hišni ali suknarski molj (Tineola bisselliella) med tekstilnimi in krhljev molj (Plodia interpunctella) ter mokna vešča (Ephestia kuehniella) med živilskimi.
Najpogosteje okužena živila:
- moka, zdrob,…,
- riž,
- testenine,
- koruza,
- ovseni kosmiči in granola,
- juhe v vrečki ali mleko v prahu,
- čaj,
- kava,
- začimbe,
- čokolada / kakav,
- posušeno in suho sadje,
- orehi, sončnična semena, mandlji,
- pekovski izdelki,
- stročnice,
- suha hrana za živali.
Molji lahko celo pregriznejo embalažo (plastiko in papir) ter odložijo jajčeca v notranjost.
Odkrivanje moljev ni najbolj enostavno, največkrat jih odkrijemo prepozno. Ali opazimo odrasle leteče molje ali pa škodo in poškodbe, ki jih povzročijo ličinke.
Znaki napada živilskih moljev
- ličinke – majhni, beli črvi,
- pajčevina – tanke lepljive bele niti,
- živila v grudicah,
- olevki,
- ostanki bub.
Tekstilni molji- znaki napada
Pri tekstilnih moljih so znaki napada predvsem luknje v oblačilih, tekstilu, preprogah… Ličinke tekstilnih moljev potrebujejo za razvoj beljakovino keratin, ki jo vsebujejo živalske dlake.
Na njihovem jedilniku so tako materiali živalskega izvora kot so volna, svila, kože, krzna in kašmir. V izjemnih razmerah pa bodo ličinke moljev jedle tudi druge tkanine, kot sta npr. bombaž ali lan.
Molji v stanovanju se zelo hitro širijo, saj lahko ena sama samička odloži od 200 do 400 jajčec. Pri zatiranju je pomembno hitro ukrepanje.
Molji – kako se jih znebimo?
Zavrzite napadena živila
Osnovni korak pri zatiranju živilskih moljev je, da takoj odstranimo vsa napadena živila. Ne odložite jih med gospodinjske odpadke, sicer se bo okužba ponovila. Če želite zagotovo uničiti jajčeca ali ličinke napadena živila zamrznite ali segrejte. Ne mečite jih v kuhinjski smetnjak – sicer lahko pride do ponovne okužbe. Če želite predhodno uničiti ličinke in jajčeca, okuženo hrano zamrznite ali segrejte v pečici. Jajčeca in ličinke so občutljivi na toploto in mraz, zato bodo v tem primeru odmrla in tako obdelana živila lahko odložite med gospodinjske odpadke.
Okužena oblačila in tekstil
S toploto ali mrazom lahko uničite tudi ličinke in jajčeca tekstilnih moljev. Občutljivih tkanin ne smete prati na visoki temperaturi, lahko pa jih položite v plastične vreče in postavite v zamrzovalnik. Tudi s sončno svetlobo in toploto se lahko uspešno uprete moljem, to velja še posebej za velike kose tekstilij, kot so preproge in blazine.
Poiščite in odstranite gnezda moljev
Gnezda nočnih metuljev se s prostim očesom slabo vidijo, a z malo sreče jih zagotovo odkrijemo v bližini virov hrane.
Nastavite feromonske vabe
Vabe privabijo samo samce, ki se prilepijo na lepljivo površino in poginejo. Tako po eni strani prekinete reprodukcijski cikel, po drugi strani pa lahko opazujete množičnost moljev. Na voljo so past tako za živilske, ko tudi za tekstilne molje.
Parazitske osice
V tujini so voljo parazitske osice, ki parazitirajo na jajčecih moljev in tako preprečujejo, da se razvijejo ličinke. Osice se izležejo iz drobnih jajčec, ki so prilepljene na karton. Karton položimo v omaro in ko se osice izležejo, poiščejo jajčeca moljev.
Uporabite biocidne pripravke
Proti moljem se lahko uspešno zaščitite tudi z uporabo biocidnih pripravkov.
Učinkoviti preventivni ukrepi
- Stanovanje redno sesajte. Ne pozabite na vogale, razpoke in predele za in pod pohištvom – tu se molji radi skrivajo.
- Zimska oblačila preko pomladi in poletja shranite v vreče, da bodo varna pred molji. Enako storite s poletnimi in pomladnimi kosi oblačil jeseni in pozimi. in obratno..
- V garderobni omari shranjujte samo čista (oprana) oblačila. Vonj nošenih oblačil privablja molje.
- Vsaj dvakrat letno posesajte in obrišite garderobne omare.
- Oblačila, preproge, zavese,… redno zračite in čistite.
- Nekaterih vonjev tekstilni molji ne prenašajo: postavite v omaro vrečko s sivkinimi cvetovi, trakove z vonjem eteričnega olja čajevca, cedre…
- Mreže proti komarjem na oknih ne zadržujejo le komarjev in nadležnih muh, ampak tudi molje.
- Vsa občutljiva živila kot so: moka, riž, testenine, oreščki, suho sadje itd., dajte v tesno zaprte steklene ali plastične posode.
- Omare kjer shranjujete živila redno sesajte in čistite.
- Vonj nageljnovih žbic ali eteričnega olja nageljnovih žbic odganja živilske molje.
- Pri nakupovanju živil, bodite pozorni na znake okužbe z molji, npr. poškodovana embalaža. Pri embalaži iz prozornega materiala je včasih mogoče videti niti ali grudice.
- Eterična olja, kot so: pelargonija, sivka, cedra, janež, evkaliptus, limona ali pomaranča, so dobra za odganjanje moljev. Iz izparilnikov prijetno dišijo in poleg tega še odganjajo molje.