Korenje je vsestranska zelenjava, ki jo lahko uživate kuhano, dodate solati ali uživate surovo kot zdrav prigrizek. Lahko ga tudi pečete, cvrete in kuhate na sopari ali naredite iz njega sladice.
Preberite naš članek, kako vzgojiti lasten okusen korenček za uporabo v svoji kuhinji.
Korenje (Daucus carota) se goji vsaj od 16. stoletja naprej. Korenje je prvotno imelo vijolično ali rumeno barvo, oranžen pa se je pojavil šele okoli 17. stoletja.
Oranžno barvo, ki izhaja iz pigmenta imenovanega beta-karoten, naše telo pretvori v vitamin A, ki krepi vid in imunski sistem. Okusno in zdravo – kaj več bi lahko zahtevali od zelenjave?
Setev korenja je odvisna sorte korenčka. Ločimo jih glede na dolžino rastne sezone, obliko in velikost korenin za shranjevanje.
Plitva tla so tista z malo humusa, spodaj pa je kamnina ali pesek.
Dobijo pa se tudi barvne sorte korenja:
Za gojenje korenja na svojem vrtu boste potrebovali:
Korenje najbolje uspeva v globoki, lahki, dobro odcedni zemlji, na sončni legi. Kot večina rastlin z dolgimi koreninami tudi korenje ne morete vzgojiti iz sadik. Potrebno ga je posejati neposredno na gredice, kjer bodo rastli.
Spomladi pripravite tla za setev korenja. Korenje ne mara bogato gnojenih tal, zato v zemljo ne dodajajte gnoja. Za izboljšanje strukture tal in njene drenaže je dovolj navaden kompost.
Zgodnje korenje sejte:
Po setvi gredico pokrijte s kopreno, da zaščito sadike pred zmrzaljo.
Pazite, da ne pritegnete korenčkove muhe – spodaj preberite, kako zaščitite svoje pridelke pred tem škodljivcem.
Če želite imeti dobro letino korenja, upoštevajte nekaj nasvetov:
Boj s korenčkovo muho
To je najpomembnejši del vzgoje korenja. Odrasle korenčkove muhe odložijo jajčeca v zemljo okoli korenčka. Ko se ličinke izležejo, se vkopljejo in se prehranjujejo s korenčkom, pri čemer pustijo mrežo lukenj in rovov v koreninah in poškodujejo pridelek. Škodo lahko opazite šele pri pobiranju korenja.
Preverite barvo listov: če se obarva rdeče-rjavo, pomeni, da so zelenjavo napadle ličinke muhe. Potem žal ne morete več veliko narediti, zato je zelo pomembno, da korenje zaščitite pred muho.
Pokrijte korenje takrat, ko muha leta:
Samička odleže jajčeca v razpoke v zemlji poleg rastlin. Poleg korenja napada tudi druge korenovke (zelena, peteršilj) in kobulnice. Različne vrste korenovk ne sadite eno poleg druge.
Zimo muha preživi v zemlji, zato je pomemben kolobar. V velikih nasadih uporabljajo za zaščito kemične pripravke, vrtičkarji pa mešane posevke.
Če posadite korenje in čebulo skupaj se medsebojno varujeta pred škodljivci. Lahko postavite rumene plošče, da ugotovite kdaj muhe letajo. Takrat pokrijte korenček s kopreno.
Običajno je korenje pripravljeno za spravilo 12-16 tednov po setvi.
Najlažji način, da določite, kdaj boste začeli pobirati korenje je, da enega izvlečete in preverite ali je dovolj velik. Vendar ne pustite, da korenje zraste preveliko, saj bo to poslabšalo njegov okus.
Če je korenje težko ročno ruvati, si pomagajte z vrtnimi vilami, pri čemer pazite, da ga ne poškodujete.
Uspešno ste se prijavili na Substral novice.
© 2021 Substral - Vse pravice pridržane! Izdelava strani Kinvart