Julij na vrtu
Glavna dela v mesecu juliju so zalivanje, okopavanje in zatiranje škodljivcev, bolezni in plevelov.
Škodljivce zatiramo načrtno, kakor priporoča škropilni koledar. Plevele zatiramo večinoma s okopavanjem, lahko pa si pomagamo tudi s kemičnimi sredstvi – herbicidi (npr. Roundup).
Trato v mesecu juniju kosimo nekoliko višje in manj pogosto. Odkos v tem mesecu pustimo čez dan na trati in odstranimo šele naslednji dan. Trato gnojimo le v deževnih dneh.
Julija lahko sadimo poletne čebulice (cesarski tulipan, lilije). Če tega nismo storili prejšnji mesec, ta mesec posejemo dvoletnice (mačehe, marjetice in spominčice). Paziti moramo, da nam sončna pripeka ne uniči posevka, zato zemljo redno vlažimo in jih senčimo.
Zelenjavni vrt
Na prazne grede posadite:
- kolerabo,
- zelje,
- cvetačo,
- kitajsko zelje.
Posejte:
- redkev,
- redkvico,
- korenček,
- radič,
- razne solate,…
V drugi polovici julija sadite:
- zimsko endivijo,
- brstični ohrovt,
- rdečo peso.
Zgodnji krompir je verjetno že dozorel, zato lahko pričnemo z izkopavanjem. Bučkam in drugim plodovkam redno trgamo plodove, ker s tem spodbudimo nastanek novih cvetov.
Vse vrtnine moramo zalivati in jim rahljati zemljo.
Julij je najpomembnejši mesec za zeleno, zato ji zagotovimo dovolj vlage in hranilnih snovi.
Po končanem obiranju začnemo s čiščenjem gredic jagod. Odstranimo vitice z mladimi rastlinami, vendar jih ne trgamo, temveč odrežemo. Za novi nasad izberemo najmočnejše.
Po končanem obiranju zelenja jagod ne odstranimo, ker se prek njega hranijo korenine, zato je pomembno da po odstranitvi poganjkov, jagode ponovno pognojimo.
Pri nekaterih rastlinah se pokažejo znamenja kloroze. Listje postaja rumeno obarvano in na koncu odpade. Poskrbimo za dodaten vnos železa.
Po obiranju malin, izrežemo stare poganjke in pustimo le nekaj najmočnejših letošnjih .
Okrasi vrt
Vrtnice
- dognojujte.
To pa zato, da mladice do jeseni dobro dozorijo. Nedozorele mladice so bolj občutljive na mraz in rade pozebejo. Uporabimo gnojila, ki vsebujejo veliko dušika in kalija.
V drugi polovici meseca je primeren čas za deljenje perunik.
Rizom dvignemo iz zemlje in ga razdelimo tako, da ima vsak del nekaj listov in korenin. Potem te dele zakopljemo, še prej pa jim skrajšamo korenine in liste. Pogoj za uspeh je temeljito zalivanje.
Balkonske rastline
Balkonske rastline moramo redno gnojiti in zalivati.
Poleg tega jih moramo tudi redno pregledovati, da pravočasno opazimo škodljivce in bolezni. Tako fuksije napadajo bele mušice, pelargonije pršice… Pri premočnem zalivanju se pri pelargonijah pojavi plutavost listov, pri nageljnih se pojavi rja,…
Na vrtnicah se pojavlja črna pegavost, rja v vročih in vlažnih poletjih tudi pepelasta plesen in uši.
Zalivanje
Pri zalivanju moramo biti pazljivi. Ne smemo zalivati preko dneva, po vročini in ne smemo omočiti listov. Mokri listi se hitreje okužijo z glivičnimi boleznimi.
Ne zamudite ničesar.
Ostanite v stiku z nami in redno vam bomo svetovali glede oblikovanja in nege vaše zelene oaze.
Izpolnite, prosimo, spodnja polja in potrdite prijavo na e-novice.
Hvala!
Uspešno ste se prijavili na Substral novice.