Gnojenje paradižnika
Okusni domači paradižniki so eden izmed vrhuncev poletja. Da pa bo paradižnikov čim več in da bodo ostali zdravi, potrebujejo rastline nekaj pozornosti in ustrezno nego. Ustrezna oskrba s hranili je že eden od pomembnih dejavnik, saj ima paradižnik zelo visoko potrebo po hranilih. Kako pravilno nahraniti paradižnike si lahko preberete tukaj.
Paradižniki potrebujejo poleti veliko nege, saj sodijo med tako imenovane velike porabnike. To pomeni, da imajo velike potrebe po vodi in tudi po hranilih. Pravilno oskrbljen paradižnik je tudi veliko bolj aromatičen, kot tisti, na katerega včasih malo pozabimo.
Paradižnik, kateremu manjka hranil, to tudi pokaže. Slabša rast, malo cvetov in posledično malo ali nič plodov. Takšne rastline so tudi veliko bolj dovzetne za bolezni.
Gnojila za paradižnik so običajno sestavljena iz dušika, fosforja, kalija, magnezija in žvepla. Ta hranila so zastopana v organskih ali mineralnih gnojilih v različnih koncentracijah.
Vsako hranilo ima svojo vlogo:
- Dušik spodbuja rast stebel in listov rastlin.
- Fosfor je odgovoren predvsem za tvorbo cvetov in plodov.
- Kalij je pomembna sestavina pri zorenju plodov.
- Magnezij je pomemben pri fotosintezi in vpliva na transport vode po rastlini.
- Žveplo ima pomembno vlogo pri razvoju okusa in izgradnji vitaminov.
Elementi, ki jih najdemo v sledovih, kot so baker, mangan in železo, in jih tudi vsebujejo številna gnojila, so prav tako pomembni za zdravje in vitalnost rastlin paradižnika.
Kakšna gnojila za paradižnik obstajajo?
Gnojilne palčke: palčke imajo dolgotrajno delovanje, učinkujejo hitro in so enostavne za uporabo. Preprosto jih zapičite v zemljo poleg rastline.
Gnojila v obliki granul
Gnojilo za paradižnike v granulah (zrnca) zadelajte v zemljo, približno 5 cm globoko. Po nanosu rastline zalijte, da spodbudite začetek delovanja.
Tekoča gnojila
Gnojilo dodamo vodi za zalivanje (upoštevamo navodila proizvajalca) in zalijemo rastline. Ne zalivamo po listih, temveč samo po zemlji.
Da paradižnikom zagotovite optimalno kombinacijo hranil ob pravem času, vam priporočamo, da izberete specialna gnojila za paradižnike ali plodovke, ki so prilagojena potrebam rastline.
Na kaj morate biti pozorni pri gnojenju?
- Paradižnika ne gnojite, dokler ga ne posadite na stalno mesto.
- Preveč gnojila lahko oslabi rastline, zaradi česar postanejo občutljivi na škodljivce in bolezni.
- Preveč dušika: rastlina dobro raste, vendar ne nastavi skoraj nobenih cvetov ali plodov.
- Pravilno odmerjanje je odvisno tudi od stanja tal. Na splošno težka glinena tla zahtevajo manj gnojila kot lahka peščena tla.
- Če vaša rastlina ne raste, ne cveti in ima rumene in rjavkaste liste? Vse to so lahko znaki pomanjkanja hranil.
Kako pogosto je paradižnike potrebno gnojiti?
Kako pogosto morate gnojiti paradižnik, je odvisno od velikosti in starosti rastline. Medtem ko mladih rastlin ne gnojimo, dokler jih ne posadimo, je potrebno paradižnikom v časi bujne rasti redno dodajati hranila vsakih 14 dni.
Paleta oblik in barv paradižnikov se zdi neskončna. In še vedno nastajajo nove sorte. Ponavadi na vrt posadimo več sort, se samo eno in vedno se poraja vprašanje, katero gnojilo je bolj primerno? Ne glede na obliko ali barvo ploda, velikost ali goščavost rastline, vse paradižnike lahko pognojimo z istim gnojilom – gnojilom za paradižnike.
Vendar pa se vzgoja in oskrba paradižnika v loncu nekoliko razlikuje od oskrbe paradižnika na gredi v vrtu. Zakaj, se vprašate? Razlog je v tem, da se hranila v loncu hitro porabijo. V loncu prav tako ni toliko talnih mikroorganizmov, ki bi hitreje razgradili organska gnojila, kot so kompost, gnoj in podobno.
Kako torej pravilno oskrbimo s hranili paradižnik v loncu?
- Ob sajenju, v zemljo vmešajte gnojilo s počasnim sproščanjem ali Substral Osmocote gnojilo za paradižnike.
- Ko zagledate prve cvetove, paradižnik v loncu pognojite z gnojilom, ki vsebuje predvsem kalij in magnezij. Uporabite Substral Naturen bio gnojilo za paradižnik in plodovke
- Ko nastanejo prvi plodovi, ponovno pognojite svoje rastline s kalijevim in magnezijevim gnojilom Substral naturen bio tekoče za paradižnike in zelišča.
Kako gnojiti paradižnik na vrtu?
- Priprava gredice v jeseni: če že jeseni veste, kam boste posadili paradižnik naslednjo sezono, na gredico vnesite veliko komposta oziroma drugega organskega gnojila ali posejte rastline za zeleno gnojenje. To nam zagotovi rodovitno prst za sajenje paradižnika v maju.
- Sajenje v maju: čas je za osnovno gnojenje. V tla vdelajte organsko gnojilo ali kompost, še pred sajenjem paradižnika. Lahko uporabite tudi Substral Naturen Bio gnojilo z dušikom. Potem z naslednjim gnojenjem počakajte mesec dni.
- Gnojenje poleti: paradižnik je v fazi bujne rasti. Ko opazite prve cvetove, pognojite svoje rastline vsaka dva tedna s tekočim gnojilom za paradižnike.
- Hranila tako pridejo do rastline hitreje. Ta čas uporabljamo gnojila, ki so bogata s kalijem in magnezijem in imajo nizko vsebnost dušika (dušik spodbuja rast stebel in listov, ne pa tudi plodov). Pri tem upoštevajte navodila proizvajalce in uporabite predpisane odmerke.