Dežen- užitna divja rastlina za prigrizke
Piše: dr.Katja Rebolj, nabiralka
Med zanimivimi rastlinami, ki jih najdemo skozi vso sezono v naši naravi, je tudi navadni dežen, Heracleum sphondylium. To je najpogostejši od vseh vrst deženov, ki rastejo v Sloveniji.
Mogoče pa ni najbolj poznan. Ima namreč sorodnika po imenu orjaški dežen, H. mantegazzianum, ki je veliko bolj znan in izpostavljen. Orjaški dežen je tujerodna vrsta, je strupen in je zdravju nevaren ker povzroča hude opekline. Njegovo pravo nasprotje pa je navadni dežen, ki pri nas raste že od nekdaj, razširjen pa je po vseh celinah sveta.
Užitni deli navadnega dežena
Med nabiralci je dežen priljubljena divja rastlina, je zanimivega okusa in uporaben skozi celo leto, najprej njegovi mladi listi, nato debeli listni peclji, cvetni brsti in cvetovi, na koncu še nepogrešljivi plodovi.
Navadni dežen ima številna ljudska imena, na primer medvedove tace, divja zelena, njegovo ime prevedeno iz angleščine pa bi se glasilo kravji pastinjak. Zanimivo je pogledati, kako v različnih delih Slovenije različno naglašajo ime dežena. Če pa pogledamo v slovar SSKJ ima dežen poudarek na prvem e in se sklanja brez drugega e. A med botaniki prevladuje poudarek na drugem e, pri čemer se pri sklanjanju ta e ohrani. Sama se pridružujem tej uporabi imena dežen. Je rastlinska vrsta, ki spada v družino kobulnic, Apiaceae, kamor spadajo tudi korenje, zelena in peteršilj.
Dežen v kulinariki
Dežen lahko pripravimo na zelo raznolike načine. Na primer v prikuhah in nadevih, kamor zrežemo njegove liste. Zelo okusni so karamelizirani listni peclji dežena, katerega recept najdete v moji prvi knjigi Narava vedno zmaga. Kot specialiteta veljajo nadevani zalistni brsti dežena, pa tudi njegova semena so prvovrstna začimba.
Listni peclji dežena so zelo uporabni v kulinariki. Uporabljamo jih na enak način kot stebelno zeleno. Njihov okus rahlo spominja na stebelno zeleno, pa tudi na druge kobulnice. Po izgledu je podoben tudi lubenici, tistim belim delom lubenice, ki jih prav tako znamo pripraviti na okusen način.
Užitni deli navadnega dežena
Po videzu je dežen lahko zelo velika rastlina, prav »orjaški« lahko zraste. V višino lahko meri tudi 2 metra. Ima velike, značilno narezane liste, ki se lahko raztezajo do 60 centimetrov v premeru. Listni peclji so veliki in dlakavi. Tu in tam se na njih lahko pojavijo rdeče pike, ki so sicer bolj značilne za druge vrste kobulnic. Cvetno steblo rastline je votlo, debelo in poraščeno z dlakami. Njegovi drobni beli cvetovi oblikujejo socvetja imenovana kobuli. Oplojeni cvetovi se razvijejo v aromatična semena, ki so na začetku zelene barve, nato pa porjavijo, a kljub temu ohranijo svojo aromo.
Recept: Nabodala s sadjem in deženom KLIKNITE TUKAJ>
Rastlišče
Navadni dežen najrajši raste v rahlo vlažni zemlji, pogosto ga najdemo na travnikih, bregovi rek in v svetlih gozdovih. Uspeva na območjih z veliko sončne svetlobe in ima najraje bogata, rodovitna tla.
Alergični na dežen?
Alergijske reakcije na navadni dežen so v naši populaciji redke, a nekateri posamezniki lahko razvijejo dermatitis. Pogosto so to posamezniki, ki imajo alergijo na zeleno, saj alergijo povzročajo iste spojine. Rastlinski sok dežena vsebuje spojine imenovane furanokumarini, ki lahko povzročijo fotosenzitivnost in fitofotodermatitis. Ko pride koža v stik s sokom in je nato izpostavljena sončni svetlobi, lahko povzroči opekline, mehurje in izpuščaje. Posamezniki z alergijo, dežena ne smejo uporabljati v prehrani.