Božična zvezda
Božična zvezda, ki je eden simbolov adventnega časa izvira iz Mehike. Botanično spada v družino mlečkovk (Euphorbiaceae). V svojem naravnem okolju na mehiških planotah raste v obliki velikega grma (zraste do 5 m visoko). Rastlino so poznali in uporabljali že Azteki. Iz njenih braktej oz. obarvanih ovršnih listov so pridobivali škrlatno barvo, ki so jo uporabljali za barvanje tkanin in v kozmetiki. Mleček, ki ga rastlina izloča pa so uporabljali za zdravljenje mrzlice.
Božična zvezda je postala slavna, ko jo je takratni veleposlanik ZDA v Mehiki, Joel Roberts Poinsett leta 1828 prinesel v ZDA. Po njemu se rastlina v angleščini tudi imenuje poinsettia. Njeno latinsko ime Euphorbia pulcherrima pa pomeni »najlepša med mlečkovkami«. Najprej so rastlino gojili v rastlinjakih, kot lončnico pa naj bi jo prvi začeli prodajati v ZDA, v letu 1850.
Božična zvezda je trajni grm z zimzelenimi listi, ki so lahko koničaste ali suličaste oblike. Listi imajo včasih narezane robove in spominjajo na hrastove liste.
Cvetovi božične zvezde
Veliki ovršni listi ali brakteje, ki rastejo v rozetastih skupinah so pri vrhu poganjkov in so lahko rdeče, oranžne, rožnate ali bledo rumene barve. Cvetovi božične zvezde so majhni, komaj opazni, bele ali rumene barve. Te neznatne cvetove obdajajo ovršni listi in tako je celotna tvorba podobna velikemu cvetu. Z barvastimi ovršnimi listi v naravi privablja žuželke, ki oprašujejo cvetove.
Gojene oblike božične zvezde so na voljo v najrazličnejših barvnih odtenkih in oblikah rasti. Kupimo lahko pritlikavo božično zvezdo, lahko je v obliki grma in celo v obliki košatega drevesca ali visokodebelnega grmiča.
Kupimo običajno manjše rastline v lončku in jih, ko odcvetijo zavržemo. Božično zvezdo pa lahko gojimo še naprej kot necvetočo rastlino, z malo truda, pa nam bo ponovno zacvetela.
Večkrat se govori, da je rastlina zelo strupena. Res je, da je večina rastlin iz rodu mlečkovk strupenih, vendar je božična zvezda le malo strupena. V resnici je najbolj nevaren mleček, ki se izceja in lahko povzroči alergične reakcije na koži.
Božična zvezda potrebuje svetlobo
Božična zvezda zahteva svetel prostor pri oknu, a ne na neposredni sončni svetlobi. V maju lahko rastlino prenesemo na prosto in jo postavimo na svetel, topel prostor, ki pa mora biti v senci. Rastlino moramo redno zalivati in gnojiti ter redčiti pregoste poganjke. Zemlja pa mora biti vse skozi vlažna.
Poleti rastlina raste počasi. Poleg tega jo moramo zaščititi pred sončno pripeko. Pospešeno prične rasti meseca septembra in takrat jo gnojimo vsakih 10 dni z gnojilom za balkonske rastline.
Božična zvezda je rastlina kratkega dneva, kar pomeni, da se jim ovršni listi in cvetovi pričnejo razvijati, ko se skrajša čas osvetlitve.
Cvetovi božične zvezde
- Oktobra začnemo s prekrivanjem rastlin od zgodnjega popoldneva do naslednjega jutra (s tem simuliramo kratek zimski dan).
- To moramo početi 8 tednov. V tem času se bodo ovršni listi obarvali in rastlina bo ob pravem času zasijala v vsej svoji lepoti.
- Poleg tega moramo v mesecu novembru tudi znižati temperaturo v prostoru (15°C).
- Decembra so ovršni listi zmeraj bolj obarvani.
- Takrat rastlino postavimo na stalno mesto, kjer je temperatura od 18-20°C.
- Ne pozabimo na zalivanje (zemlja mora biti vseskozi vlažna).
Rastni substrat za božične zvezde
Božična zvezda dobro raste v navadni zemlji za lončnice. Nekateri strokovnjaki priporočajo tudi gojenje v zemlji za sukulente oz. kakteje. Ker ne mara »mokrih nog« izberemo dobro odceden substrat.
Zalivanje
V obdobju rastli zalivamo obilno in se pri tem držimo načela, da je bolje zaliti enkrat obilno kot večkrat po malem. Ponovno zalijemo, ko je prst zmerno suha. Rastlina ne sme stati v vodi, ker korenine rade zgnijejo. Če smo rastlino pozabili zaliti in listi ovenejo, jo skupaj z loncem potopimo v vedro mlačne vode.
Po končanem cvetenju rastline škropimo in jih skoraj ne zalivamo.
Gnojenje božične zvezde
Božično zvezdo redno gnojimo v času njene rasti enkrat tedensko z gnojilom za cvetoče rastline. V času mirovanja (od takrat ko odvrže ovršne liste do meseca junija) rastline ne gnojimo.
Temperatura prostora
Idealna temperatura v času cvetenja je od 18- 20 °C, čeprav dobro uspeva tudi pri sobni temperaturi. Ne mara nizkih temperatur in prepiha ter nihanja temperature (odpadanje listov).
Če je temperatura previsoka, začnejo listi rumeneti ter odpadati. Takrat jo postavimo na hladnejše mesto. V suhem ozračju pa jo radi napadejo tudi škodljivci.
Razmnoževanje
Spomladi lahko naredimo potaknjence iz matične rastline. Damo jih v mlačno vodo in počakamo, da neha iztekati mleček, ki se pojavi na odrezanem mestu. Mleček draži kožo, zato pri tem opravilu nosimo rokavice. Nato potaknjence posadimo v majhne lončke. Za substrat lahko uporabimo že pripravljen substrat za potaknjence ali pa si ga zmešamo sami in sicer iz zemlje, šote in drobnega gramoza.
Presajanje
Božično zvezdo ponavadi gojimo kot enoletnico, oziroma dokler ne odvrže listov. Če jo želimo gojiti dlje, jo moramo presaditi na vsaka tri leta.
Škodljivci, bolezni in druge težave
- kot smo že omenili, lahko premočno zalivanje lahko povzroči gnitje korenin in koreninskega vratu.
- če je v prostoru prevroče, presuho ali pretemno, se pričnejo listi zvijati in rumeneti ter na koncu odpadejo. Rastlino moramo zato prestaviti drug svetel prostor in jo redno gnojiti.
- če je cela rastlina nenadoma ovenela, je najverjetneje vzrok v prepihu. Postavimo jo v prostor, kjer ni prepiha.
- božična zvezda ne prenaša plinskih peči v istem prostoru. V tem primeru se listi zvijejo in posušijo. Rastlino moramo prestaviti v prostor s svežim zrakom.
- v zaprtih in suhih prostorih se rade pojavijo listne uši in pršice. Listi so skodrani in lepljivi. Uporabimo ustrezen insekticid.
- volnati kaparji se lahko pojavijo na spodnji strani listov. Odstranimo jih z uporabo insekticida.
- v zadnjem času božično zvezdo napada tobakov ščitkar. Podoben je rastlinjakovemu ščitkarju, le da je manjši. Če opazimo majhne mušice, ki letajo okrog rastline, uporabimo ustrezen insekticid.
- z boleznimi se srečamo, če božično zvezdo gojimo več let. Srebrni listni virus je zelo pogosta virusna bolezen božične zvezde. Bolezen spoznamo po zvitih listih, ki so pokriti z sivimi lisami. Tudi mladi poganjki so zviti, ovršni listi pa oveneli. Rastline moramo odstraniti.
Ne zamudite ničesar.
Ostanite v stiku z nami in redno vam bomo svetovali glede oblikovanja in nege vaše zelene oaze.
Izpolnite, prosimo, spodnja polja in potrdite prijavo na e-novice.
Hvala!
Uspešno ste se prijavili na Substral novice.